Co najczęściej powoduje bóle gardła?
W większości przypadków za „chrypkę” odpowiadają infekcje – zarówno te wirusowe, jak i bakteryjne. Towarzyszące temu objawy są chyba wszystkim znane – katar, ból głowy i mięśni, zachrypnięty głos. Jednak to nie są jedyne przyczyny takiego stanu. Bóle gardła mogą mieć, oprócz tych infekcyjnych, inne, równie często występujące przyczyny, o których warto jest wspomnieć.
Pamiętajmy, że ból gardła może być również związany z problemami z migdałkami gardłowymi – czyli „popularnym trzecim migdałkiem”. Przy przeroście trzeciego migdała ból gardła najczęściej łączy się z wysoką gorączką. Równie częstą przyczyną bólu gardła co infekcja, jest refluks żołądkowy. Kwasy trawienne, które cofają się przez nieprzystosowane do ich działania gardło, powodują uszkodzenia delikatnego nabłonka, co skutkuje ostrym stanem zapalnym, który możemy odczuwać tak, jak „chrypkę”. Odczuciu temu towarzyszy również uczucie połknięcia „kłębka wełny”, który utrzymuje się w gardle.
Jakie są więc popularne sposoby na leczenie stanów zapalnych?
Należy od razu wspomnieć, że w przypadku przewlekłego bólu gardła należałoby się udać na konsultację z lekarzem laryngologiem. Tylko specjalistyczna porada da nam stuprocentową pewność poprawnej kuracji. Jeżeli jednak nie mamy obecnie możliwości konsultacji z lekarzem, to lecząc się samodzielnie musimy pamiętać o kilku sprawach.
Zawsze bierzmy leki o działaniu miejscowym (jak np. popularny gripex czy cholinex), które łagodzą podrażnienia wewnątrz gardła. Możemy darować sobie popularne niegdyś „płukanki” z soli czy wywaru z ziół – w dzisiejszych czasach mamy dostępne praktycznie od ręki preparaty, które wielokrotnie przewyższają je pod kątem skuteczności. Większość preparatów będzie zawierało chlorowoderek benzydaminy – upewnijmy się więc, że nie jesteśmy na niego uczuleni!
Bez względu na to, jaka jest przyczyna bólu gardła, musimy pamiętać o tym, że żaden lek nie zastąpi nam konsultacji z profesjonalistą. Nie bójmy się więc odwiedzić lekarza, bo stosowanie popularnych środków przez dłuższy czas może nie być korzystne dla naszego zdrowia