BREAKING NEWS
25 wrz
12:00

Pamięć i koncentracja – co sprawia problemy?

Problemy z pamięcią i koncentracją to dziś niestety dość powszechna dolegliwość. Dotyka ona nie tylko, jak mogłoby się wydawać, ludzi w podeszłym wieku, ale również tych znacznie młodszych, a nawet bardzo młodych. Bywa dość uciążliwa, i to niejednokrotnie nawet w codziennym życiu. Powoduje roztargnienie, spowalnia czas wykonywania wielu czynności, a czasem bywa nawet tragiczna w skutkach. Na przykład jeżeli chodzi o kierowców – oni nie mogą pozwolić sobie na zakłócenia koncentracji. To może zbyt wiele kosztować zarówno ich, jak i inne osoby.

kobieta u lekarza

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Co więc robić, gdy dopadną nas problemy z pamięcią i koncentracją? Jak spróbować się ich pozbyć? Gdzie szukać pomocy? Kogo poprosić o radę? I czy powinniśmy się zamartwiać? Tak naprawdę tego typu dolegliwości mogą być objawem bardzo wielu rozmaitych chorób. Od tych bardzo banalnych aż po, niestety, dość niebezpieczne i poważne. Wszystko zależy też od innych czynników, takich jak towarzyszące objawy, wiek pacjenta, jego sytuacja życiowa. U starszych osób na przykład problemy z pamięcią i koncentracją mogą być niestety nawet pierwszym objawem choroby alzhaimera. Jednak to najbardziej pesymistyczna wersja. Nie warto samemu się na nią nastawiać, mieć negatywnego podejścia. Po prostu udajmy się do lekarza i zróbmy badania, a wówczas wszystkiego się dowiemy. Jeżeli w rodzinie były już przypadki tej choroby, to niestety jest ona dość prawdopodobna. Ale również możliwe, że to coś znacznie mniej poważnego.

Co natomiast, jeżeli problemy z pamięcią i koncentracją pojawią się u ludzi młodych? To najczęściej nic szczególnie poważnego. Może po prostu brakuje nam witamin lub minerałów. Warto (najlepiej po konsultacji z lekarzem) zaopatrzyć się w suplementy diety, takie jak na przykład magnez w tabletkach (lub rozpuszczalny). Pobrać go przez jakiś czas, uzupełnić ewentualne braki i sprawdzić, czy sytuacja się poprawi. Problemy z pamiecią i koncentracją mogą być równie dobrze też objawem anemii albo problemów z tarczycą. Tutaj jednak potrzebna jest dokładna diagnostyka. Badania krwi zleci nam internista lub lekarz specjalista. Trzeba po prostu rozpocząć leczenie, a wszystko będzie dobrze. Czasem jest tak, że tego typu kłopoty pojawiają się bez konkretnego powodu. Na przykład pod wpływem przedłużającego się stresu lub obniżenia nastroju. Gdy wszystko w naszym życiu wróci do normy – również pamięć i koncentracja odzyskają swój dawny poziom. Niekiedy więc trzeba po prostu zwolnić, odpocząć i pozwolić swojemu umysłowi na niższe obroty.

« »