BREAKING NEWS
06 kwi
12:00

Ważne fakty na temat higieny stóp

Nogi i stopy to nasza maszyna do podróżowania. Każdego roku przemierzają tysiące kilometrów, każdego dnia dźwigają ciężar całego ciała. To dość spory wysiłek, ale właśnie do tego natura je przystosowała. Co więc, jeśli nie nieustanne wędrówki, sprawia, że nasze stopy od czasu do czasu potrzebują solidnego odpoczynku, bo inaczej odmówią posłuszeństwa?

stopy

Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Główne problemy ze stopami powstają, gdy po prostu zapominamy o dbaniu o nie. Dwie główne rzeczy, które wpływają na komfort pracy naszych stóp to codzienna higiena i odpowiednio dobrane, wygodne obuwie. Higiena jest ważna przy stopach ze skłonnością do nadmiernej potliwości, wygodne obuwie powoduje zaś, że nie będziemy mieli problemów z nagniotkami i odciskami. Pokrótce postaramy się opisać krótko problemy, z jakimi borykają się nasze stopy i sposoby na ich wyeliminowanie.

Ciągle mokre stopy – udręka nadmiernej potliwości.

Jeżeli twoje stopy nadmiernie się pocą, jesteś w grupie potencjalnego zagrożenia grzybicą, którą można „złapać” nie tylko na basenie czy pod prysznicem w hotelu drugiej klasy. Rozłożony pot niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną wokół naszych stóp, przez co sprawia, że są one bardziej podatne za infekcje grzybicze. Aby temu zapobiec, zaleca się po każdej kąpieli zastosować do stóp preparat ziołowy, np. na bazie szałwii czy kory dębu, który osuszy i ściągnie nieco pory na skórze. Jeżeli potrzebujemy mocniejszych środków, to z pomocą przychodzą nam firmy produkujące takie preparaty jak na przykład Etiaxil, który dokładnie oczyszcza skórę stóp i zapobiega poceniu. Niezwykle ważne jest również dbanie o codzienną higienę – wieczorna bądź poranna kąpiel to minimum!

nogi

Autor: Mustela
Źródło: www.mustela.pl

Co z grzybicą?

Grzybica stóp jest niestety coraz częstszym problemem wśród dorosłych polaków. Ogniska dermatofitów, które czają się w miejscach publicznych jak baseny czy sauny bardzo chętnie atakują przestrzeń między palcami u stóp – to tam należy szukać pierwszych objawów grzybicy. Aby zapobiec grzybicy, nie należy korzystać z publicznych pryszniców i miejsc podobnych bez ochronnego obuwia. Należy również po każdej kąpieli dokładnie wysuszyć stopy. Jeżeli jednak złapiemy zakażenie, najlepiej od razu udać się do lekarza-dermatologa, który przepisze odpowiednie preparaty i poprowadzi sprawę do szczęśliwego wyleczenia.

Do zapamiętania!

Aby uchronić się przed popularnymi chorobami stóp i zapewnić im wysoki komfort „pracy”, pamiętajmy o zabraniu klapków na basen i codziennej higienie. Takie niewielkie i proste nawyki sprawią, że nie będziemy borykali się z problemami które będą mogły nas „uziemić” w domu, bądź co gorsza, w szpitalu.

« »