BREAKING NEWS
30 mar
12:00

Gorączki nie tylko u dzieci – jak je leczymy?

Gorączka, potocznie zwana „temperaturą”, jest w dzisiejszym świecie chyba najbardziej lekceważoną przypadłością. Wydaje się nam, że mając w zanadrzu komplet leków bez recepty jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z podwyższoną temperaturą.

Grypa

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.

Na szczęście, w większości przypadków jest to prawda – popularne leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol (takie jak Gripex czy klasyczny Apap) skutecznie potrafią zbić temperaturę w łagodnych stadiach gorączki. Jednak błahe i z pozoru standardowe przeziębienie czy „przewianie” może często kończyć się dosyć poważnymi powikłaniami, które będą wymagały znacznie bardziej skomplikowanego leczenia, a być może nawet wykorzystania antybiotyków.

Dlatego też, zgodnie z filozofią „lepiej zapobiegać niż leczyć” przedstawimy w tym artykule kilka sposobów na obniżenie temperatury w przypadkach ekstremalnych, na które szczególnie źle reagują najmłodsze dzieci.

Musimy pamiętać, że obniżanie temperatury ciała u najmłodszych staje się koniecznością w momencie, w którym wskazanie termometru przekracza 38 stopni Celsjusza. Aby skutecznie obniżyć temperaturę, najpewniej jest zastosować kompres z lodu (mogą to być kostki lodu używane do drinków) zawiniętego w pieluszkę tetrową bądź w czystą flanelową szmatkę. Taki kompres powinniśmy przyłożyć do czoła.

Dla świętego spokoju, radzimy wszystkim rodzicom, by mieli na podorędziu środki przeciwgorączkowe w czopkach – podawane w ten sposób znacznie szybciej regulują temperaturę ciała.

Czy to przeziębienie czy już grypa?

Autor: gmfrk.pl
Źródło: gmfrk.pl

Pamiętajmy również, że nasza skóra bardzo dobrze sprawdza się w roli regulatora temperatury ciała. Z tego też powodu, nie bójmy się rozebrać dziecko, kładąc je do łóżka – w ten sposób umożliwimy utratę nadmiarowego ciepła. Dla bezpieczeństwa możemy rozebrane dziecko okryć cieniutkim kocykiem bądź prześcieradłem.

A jak radzić sobie z gorączką u dorosłych?
Jeżeli przypadek nie jest ekstremalny, czyli temperatura nie jest wyższa niż 40 stopni Celsiusza, nie musimy stosować tak drastycznych środków jak w przypadku dzieci. Jedna, dwie tabletki gripex -u bezproblemowo powinny poradzić sobie ze zbiciem temperatury w organizmie o normalnej odporności. Jeśli jednak po kilku godzinach temperatura wciąż nie spada, czym prędzej powinniśmy zadzwonić po lekarza, a poszkodowanego włożyć do wanny z zimną wodą – w ten sposób zapobiegniemy przegrzaniu organizmu.

Pamiętajmy, że białko, które jest w naszym ciele, ścina się bardzo szybko w temperaturach powyżej 40 stopni Celsiusza, więc nie lekceważmy gorączki – może nam to uratować życie!

« »