BREAKING NEWS
06 paź
12:00

Wstrząs anafilaktyczny – jak uniknąć?

W życiu każdego z nas zdarzają się czasem trudne sytuacje, w których nie wiemy, jak się zachować. Taką niewątpliwie może być wstrząs anafilaktyczny nasz lub kogoś z naszych bliskich. W takim wypadku możemy nie wiedzieć, co się dzieje, być w szoku, nie być w stanie udzielić pierwszej pomocy. Łatwo spanikować, zaniechać koniecznych działań, doprowadzić do tragedii – zwłaszcza jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce po raz pierwszy. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak postępować w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego.

pszczoła

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze – czym jest owy wstrząs? To gwałtowna reakcja organizmu na jakiś niepożądany czynnik, alergen. Wstrząs anafilaktyczny przyczyny mogą być rozmaite. Od jadu owada, poprzez sierść zwierzęcia, lekarstwo, żywność, aż po nawet lateks. Pół biedy jeśli zdajemy sobie sprawę ze swojego uczulenia – wówczas możemy niepożądanych czynników po prostu unikać. Czasem jednak nie jesteśmy świadomi zagrożenia dopóki coś się nie stanie.

Osoba pozbawiona wiedzy medycznej może w takiej sytuacji nie mieć pojęcia, co się dzieje, jak się zachować. Wówczas skutki mogą być naprawdę tragiczne dla chorego – włącznie ze zgonem. Dlatego jeśli jesteśmy świadomi uczulenia mogącego doprowadzić do wstrząsu, nie należy tego ryzyka lekceważyć. Powiedzmy o nim całej rodzinie i przyjaciołom, osobom, z którymi często przebywamy. Niech wiedzą, jak zachować się w kryzysowej sytuacji, w przypadku gdyby w ich obecności wydarzyło się z nami coś złego. Niech się dowiedzą, jakie są wstrząs anafilaktyczny przyczyny, jaki alergen konkretnie na nas działa, czego powinniśmy uniknąć. Niech zdają sobie sprawę, że na przykład gdy użądli nas pszczoła czy gdy zjemy orzeszki ziemne, może wydarzyć się coś złego.

Co jeszcze możemy zrobić? Na pewno porozmawiajmy ze specjalistą, zapytajmy go o wszystko. Niech wyjaśni nam wstrząs anafilaktyczny przyczyny. Niech powie, jak postępować w przypadku zagrożenia, nauczy wstrzykiwania adrenaliny, zaproponuje leki. A później musimy po prostu być ostrożni i mieć się na baczności – uważać, by nie narazić się na działanie alergenu, żeby nie doprowadzić do kryzysowej sytuacji. Nie ryzykujmy, lepiej zrezygnujmy ze zjedzenia jakiejś potrawy czy z jakiegoś wyjścia, zamiast potem stresować się, że coś złego może się wydarzyć. Nośmy też przy sobie zawsze odpowiedni preparat i w razie potrzeby poinformujmy osoby przebywające w pobliżu, jak go użyć i poprośmy o wezwanie pomocy medycznej, a wszystko powinno być w porządku.

« »